Co warto wiedzieć o głośności pracy pompy ciepła?

Pompa ciepła a hałas to temat budzący duże zainteresowanie wśród inwestorów zainteresowanych zakupem i montażem niezawodnej pompy ciepła. Co warto wiedzieć na ten temat, by móc podjąć dobrą decyzję w związku z inwestycją w pompę ciepła? Zapraszamy do lektury!

Rozwiązania zaawansowane technologicznie

Osoby zainteresowane zakupem nowoczesnej pompy ciepła powinny wiedzieć o tym, że obecnie dostępne rozwiązania branżowe generują dużo mniejszy poziom hałasu, niż ten generowany przez tradycyjny kocioł grzewczy. Warto wiedzieć, że nawet gruntowe pompy ciepła, czyli systemy typu solanka/woda, generują mniejszy hałas niż np. lodówka. A jakiego rodzaju pompy ciepła cieszą się największym zainteresowaniem wśród kupujących?

Chętnie kupowane powietrzne pompy ciepła

Pompy ciepła typu powietrze/woda to najczęściej pompy typu split, składające się z dwóch jednostek. W takim przypadku te elementy, które powodują największy hałas – czyli sprężarka i wentylator, znajdują się w jednostce zewnętrznej, czyli tej montowanej poza budynkiem.
Powietrzne pompy ciepła typu split zaliczane są do systemów praktycznie niesłyszalnych nie tylko dla domowników, ale także ich sąsiadów. Okazuje się, że w praktyce wystarczy zamontować taką pompę już 3 m od granicy działki, by spełniała wszystkie wymagania dotyczące dopuszczalnego poziomu hałasu, regulowane przepisami.

Bardzo ważna automatyka

Pompa ciepła nie jest urządzeniem zbyt mocno hałasującym. Co o tym decyduje? Nowoczesna automatyka zastosowana w takim systemie. To właśnie ona daje użytkownikom pomp ciepła naprawdę duże możliwości w zakresie konfiguracji oraz poprawy komfortu użytkowania. Do tego z powodzeniem można skorzystać także z funkcji obniżenia hałasu, która jest często wykorzystywana w okresie nocnym. Opcja ta ma wpływ na obniżenie obrotów wentylatora, a co za tym idzie – zmniejszenie słyszalnego szumu. Warto korzystać więc z zaawansowanych możliwości ustawienia pracy pompy ciepła, dostosowując je do własnych, indywidualnych potrzeb.