Dla kogo specjalistyczna odzież ochronna?

Specjalistyczna odzież ochronna jest odzieżą najwyższej jakości i klasy. Wyróżnia się nie tylko doskonałym wykończeniem i wykonaniem z najlepszych materiałów, ale również spełnia wszelkie niezbędne, wysoce specjalistyczne normy. Taka odzież z pewnością będzie niezastąpiona w wielu branżach i zawodach. Co warto o niej wiedzieć i dla kogo jest przeznaczona? Zapraszamy do lektury.

Aby ochronić przed zagrożeniami

Specjalistyczna odzież ochronna to m.in. odzież trudnopalna, multiochronna czy antyelektrostatyczna. Taką znaleźć można w szerokiej ofercie odzieży od dobrego producenta z branży. Komu dedykowane są ubrania zaliczane właśnie do kategorii tych specjalistycznych? Z pewnością sprawdzą się w pracy strażaków, spawaczy, pracowników branży budowlanej, ale i osób pracujących przy ciekłych chemikaliach czy przy prądzie o wysokim napięciu. Warto zaznaczyć, że obowiązek korzystania z takiej specjalistycznej odzieży ochronnej wynika z przepisów BHP obowiązujących na danym stanowisku pracy, a zapewnienie tego rodzaju odzieży leży nie po stronie pracowników, a pracodawcy. Do tego odzież ochronna nie może być odzieżą byle jaką. O jej najwyższej jakości wykonania oraz profesjonalizmie przeznaczenia decyduje też to, czy odzież ta spełnia wszystkie z wymaganych norm bezpieczeństwa. I na ten aspekt warto zwrócić szczególną uwagę podczas wyboru czy zakupu takiej odzieży.

Trzy kategorie odzieży ochronnej

Myśląc o profesjonalnej odzieży ochronnej warto wiedzieć, że odzież tą podzielić można na 3 główne kategorie. Kategoria I dotyczyć będzie odzieży chroniącej przed minimalnymi zagrożeniami – takimi, które bezpośrednio nie zagrażają życiu czy zdrowiu człowieka. Ubrania ochronne zaliczane do tej grupy nie wymagają spełniania specjalistycznych norm bezpieczeństwa. Kategoria II odzieży ochronnej dotyczy ochrony przed konkretnym czynnikiem niezagrażającym życiu człowieka. Najczęściej będzie to odzież wykorzystywana do pracy w kontakcie z chemikaliami oraz odzież ostrzegawcza. Z kolei III kategoria odzieży ochronnej dotyczy już tej wysokospecjalistycznej, której zadaniem jest ochrona przed najgroźniejszymi czynnikami dla zdrowia człowieka. Do tego rodzaju odzieży zaliczyć należy chociażby odzież antyelektrostatyczną, kombinezony przeciwchemiczne oraz przeciwbiologiczne.