Ile kosztują usługi dobrego prawnika?

Wynagrodzenie prawnika to z pewnością ważna kwestia przed wyborem usług profesjonalisty z dziedziny prawa. Pewnie niejednokrotnie najpierw zastanawiamy się nad tym, ile zapłacimy prawnikowi, zanim podejmiemy decyzję o skorzystaniu z jego usług. I choć w wielu przypadkach kwestia ustalenia wynagrodzenia jest indywidualna, warto wiedzieć na ten temat nieco więcej.

Warto zacząć od porady

Z pewnością najtańszą opcją współpracy z prawnikiem jest skorzystanie z porady prawnej. Jej koszt nie wynosi zazwyczaj zbyt dużo, jest dostępny praktycznie dla każdego i mieści się zazwyczaj w przedziale 100 – 500 zł. Koszt ten nie jest duży, a pozwala nieraz na wyjaśnienie skomplikowanej sytuacji problemowej i pokazanie, że nie jest ona wcale taka trudna.

Co wpływa na wynagrodzenie prawnika?

Oczywiste pozostaje to, że koszty związane z wynagrodzeniem prawnika będą rosły wraz z zapotrzebowaniem na jego usługi. Inaczej zostanie wyceniony koszt jednostkowego przygotowania pisma prawniczego, inaczej będzie wyglądać sytuacja związana z reprezentowaniem interesów klienta przed sądem. Warto wiedzieć, że na wynagrodzenie prawnika reprezentującego klienta w sądzie wpływ ma wiele czynników. Całkowity koszt usług będzie zależeć nie tylko od rodzaju sprawy i stopnia jej skomplikowania, ale również od liczby rozpraw, prestiżu samego prawnika, jak i miejscowości, w której usługi te będą świadczone. Zupełnie inaczej swoją pracę wyceniają też prawnicy z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem, a inny cennik stosować będą dużo mniej doświadczeni specjaliści z dziedziny prawa.

Jakie sprawy są najbardziej kosztowne?

Praktyka pokazuje, że największe wynagrodzenie przysługujące prawnikowi będzie dotyczyło nie spraw rozwodowych czy związanych chociażby z podziałem majątku, czy spadkiem, ale prowadzenia spraw wytaczanych przeciwko bankowi. Tu trzeba się liczyć z kosztami sięgającymi blisko 10 000 zł, a nawet przekraczającymi tę niebagatelną sumę. Nierzadko jednak stawka w sądzie toczy się o naprawdę duże pieniądze – wówczas koszty poniesione na wynagrodzenie prawnika nie będą mocno odczuwalne.