Jak działa gruntowa pompa ciepła?

Gruntowa pompa ciepła na Śląsku to jedna z najczęściej wybieranych nowoczesnych i niezawodnych systemów grzewczych. O nieustannym działaniu tego rodzaju pompy ciepła decydować będzie funkcjonowanie w ramach zamkniętego. To jedno z najpopularniejszych rozwiązań dostępnych obecnie. Jak dokładnie działa gruntowa ten system grzewczy?

Dlaczego warto wybrać gruntową pompę ciepła?

Zmienne warunki klimatyczne w Polsce decydują o tym, że wybór gruntowej pompy ciepła jest co najmniej oczywisty. Tym bardziej że o działaniu pompy ciepła nie decydują zazwyczaj temperatury zewnętrzne Jak to się dzieje? Nawet zimą temperatura na głębokości od 8 do 15 metrów i tak oscyluje na poziomie 10ºC. To z kolei sprawia, że właśnie pompa gruntowa może z powodzeniem działać niezależnie od warunków pogodowych i o każdej porze roku. Gwarancja niezawodnego działania doceniana jest szczególnie przez tych inwestorów, którzy chcą rozsądnie korzystać z właściwości systemu grzewczego i liczą na wysoką niezawodność takiego rozwiązania.

Skąd pompa ciepła pobiera ciepło?

Dzięki fachowemu montażowi wymienników poziomych lub pionowych możliwe jest pobieranie ciepła z gruntu. Jak się okazuje – przy sprzyjających warunkach realne staje się także pobieranie ciepła zarówno z warstw wodonośnych, jak i profesjonalnie przygotowanych studni. Jakie substancje zaś pozostają nośnikiem ciepła? Będzie to mieszkanka wody z glikolem, która w dodatniej temperaturze jest doprowadzana do parownika.

Ogrzewanie w zgodzie ze środowiskiem

Dobra gruntowa pompa ciepła na Śląsku w praktyce zapewniać będzie dostęp do ciepła nawet w 75% pochodzącego znikąd inąd jak z energii zgromadzonej właśnie w ziemi. To zaś pozwoli na zdecydowane obniżenie rachunków za prąd i ogrzewanie, co przyczyni się do poczynienia znacznych oszczędności szczególnie w okresie grzewczym. Jak się okazuje – wykorzystanie nowoczesnych pomp ciepła jest uznawane za jeden z najtańszych sposobów na ogrzewanie w całej Europie. Do tego warto dodać również i ten fakt, że już 80% domów mieszkalnych w Europie ogrzewanych jest właśnie z wykorzystaniem niezawodnych pomp ciepła. A liczba tych budynków stale rośnie!