Niezależnie od tego, jaki rodzaj osłon okiennych wybierzemy, przed rozpoczęciem czyszczenia, koniecznie trzeba ocenić poziom zabrudzenia. Jeśli żaluzje są jedynie zakurzone, wystarczy klasyczne czyszczenie suchą szmatką. W przypadku, gdy zauważymy na nich nieestetyczne zacieki lub plamy, konieczne jest bardziej dokładne czyszczenie. Jeśli to możliwe, żaluzje możemy uprać.

Dobór odpowiednich środków

Zanim rozpoczniemy mycie żaluzji, warto zaopatrzyć się w odpowiednie środki do czyszczenia oraz przydatne akcesoria. W tym celu doskonale sprawdzą się miękkie szmatki, ściereczki do kurzu, płyn do mycia, gąbka oraz opcjonalnie środek nabłyszczający. Możemy także wykorzystać specjalną szczoteczkę do mycia żaluzji. Przeważnie jest ona złożona od 2 do 7 wałeczków futrzanych, które są rozmieszczone równolegle w odległości, która odpowiada standardowym odstępom piór żaluzji. Dzięki temu możliwe jest jednoczesne czyszczenie kilku pasm. Pozwala to na skrócenie czasu sprzątania. Dobrą praktyką będzie także zaopatrzenie się w specjalną końcówkę do odkurzacza lub specjalistyczny przyrząd do czyszczenia żaluzji.

Mycie żaluzji rozpoczynamy przede wszystkim od bardzo dokładnego odkurzenia wszelkich elementów. W przeciwnym razie niepotrzebnie rozmażemy nieusunięty kurz. Sposób czyszczenia będzie zależny od materiału, z jakiego została wykonana osłona okienna.

Jak umyć żaluzje poziome

Żaluzje poziome można wyczyścić specjalną szczotką. Posiada ona kilka wałków, które są powleczone miękkim materiałem. Za jednym zamachem możliwe jest czyszczenie kilku pasów jednocześnie. Możemy umyć żaluzje na sucho lub na mokro. Po zakończeniu sprzątania, wałki myjemy pod bieżącą wodą.

Jak umyc zaluzje pionowe

Jeśli chodzi o żaluzje pionowe, czyli verticale, ich osprzęt nie wymaga żadnej konserwacji. Jeśli istnieje taka potrzeba, system, czyli szynę verticala oraz mechanizm obrotowy, możemy zdjąć i dokładnie odkurzyć. Przybrudzenie lameli żaluzji pionowych możemy usunąć poprzez delikatne przeczyszczenie suchą czystą szczotką do tkanin. Alternatywą jest zastosowanie czystej ściereczki lub odkurzenie lameli odkurzaczem nastawionym na minimalny ciąg. Pamiętajmy także o użyciu odpowiedniej nasadki. Mocniejsze zabrudzenia można wyczyścić na mokro z dodatkiem delikatnych detergentów.

Jak czyścić żaluzje dzień noc

Żaluzje dzień noc są wykonane z delikatnych materiałów, dlatego musimy je czyścić bardzo ostrożnie i delikatnie. Nie powinniśmy prać ich w pralce, gdyż może to całkowicie zniszczyć osłony okienne. By regularnie usuwać kurz, najlepiej wykorzystać odkurzacz ze specjalną końcówką. Dzięki temu dokładnie zbierzemy wszelkie nieczystości, nie uszkadzając żaluzji. Moc odkurzacza powinna być jednak ustawiona na minimum.

Jak czyścić żaluzje drewniane

Ten rodzaj żaluzji najlepiej czyścić na sucho. W tym celu stosujemy szmatkę oraz wybrany środek nabłyszczający. Jeśli żaluzje nie były odkurzane przez bardzo długi czas i są zabrudzone, przetarcie na sucho może okazać się niewystarczające. Wtedy używamy letniej wody z dodatkiem płynu do mycia drewna. Początkowo przecieramy żaluzje mokrą szmatką i osuszamy. Ostatnim etapem jest spryskanie żaluzji drewnianych środkiem do nabłyszczania.

Ważne, by żaluzji drewnianych czy bambusowych nie wkładać bezpośrednio do wody. Mogą się odkształcać, powstawać wybrzuszenia, a w efekcie żaluzje nie będą działać poprawnie.

Jak czyścić żaluzje aluminiowe

Jeśli chodzi o żaluzje aluminiowe, wystarczy je odkurzyć, a następnie wypolerować flanelową szmatką, gdyż aluminium może matowieć pod wpływem wilgoci.

Jak wyczyścić żaluzje z materiału

Pierwszym krokiem jest ocena stopnia zabrudzenia. To od tego będzie zależeć, jakie środki zastosujemy. Jeśli tkanina pociemniała wyłącznie ze względu na kurz, odkurzamy ją odkurzaczem nastawionym na minimum. Jeśli odkurzanie nie przyniesie efektu, sięgamy po miękką szmatkę nasączoną ciepłą wodą z dodatkiem delikatnego detergentu. Niektóre żaluzje z materiału można prać ręcznie lub w pralce. Warto zapoznać się z etykietą i postępować według zaleceń producenta.

Jak czyścić żaluzje plisowane

Żaluzje plisowane można delikatnie wypłukać. Ważne jest to, by po wyczyszczeniu tkaniny, suszyć ją rozłożoną minimum przez 12 godzin. Dzięki temu garbiki na tkaninie nie ulegną rozprostowaniu.

Jak czyścić żaluzje materiałowe

Jak zostało wcześniej wspomniane, żaluzje materiałowe można wyczyścić przy użyciu delikatnego detergentu i zwilżonej szmatki. Jeśli producent zaleca pranie żaluzji w pralce, możemy to zrobić. Bezwzględnie jednak trzeba kierować się wytycznymi na etykiecie.

Jak czyścić żaluzje zewnętrzne

Czyszczenie żaluzji zewnętrznych nie jest skomplikowane, dlatego podstawowe mycie można przeprowadzić samodzielnie. Trzeba pamiętać, aby stosować szmatkę lub miękką szczotkę – pozwoli to na ochronę przed ewentualnymi zarysowaniami powierzchni. Stosujemy wyłącznie delikatne środki – unikamy agresywnych detergentów czy produktów szorujących. Można wykorzystać wodę z dodatkiem płynu do mycia naczyń.

Jak czyścić żaluzje pionowe

Żaluzje pionowe można czyścić i prać. Ważne jest to, by dopasować odpowiednią technikę mycia do materiału, z jakiego zostały wykonane żaluzje pionowe. Możemy każdy pas zwinąć w rulon, założyć gumkę recepturkę i w takiej postaci prać żaluzje lub każdy pas zwinąć, włożyć do nylonowej siatki lub bawełnianego, niefarbującego woreczka i wtedy wyprać. Wyprane pionowe żaluzje suszymy w pozycji rozłożonej. Możemy je także zawiesić na mokro i skorzystać z obciążników, które zakładamy na dolną część żaluzji, by uniknąć zagnieceń.