Jak wygląda montaż schodów półkowych?

Schody półkowe, inaczej wspornikowe, to rozwiązanie, które wzbudza wiele zainteresowania.
Każdy stopień schodów wspornikowych jest zamocowany do żelbetonowej belki w ścianie (schody proste) lub słupa (schody kręcone) po jednej stronie. Zapewnia to ciekawy i nowoczesny efekt wizualny, który zwróci uwagę wszystkich gości. Jak go uzyskać? O czym należy pamiętać przy montażu? Zapraszamy do czytania!

Montaż schodów półkowych krok po kroku

Pierwszym krokiem w montażu schodów półkowych jest właściwe przygotowanie ściany, do której będą zainstalowane schody półkowe. Taka ściana musi być bardzo mocna i gładka, bez żadnych zabrudzeń i niedociągnięć.
Jeśli ściana jest już gotowa, można na niej umieścić belkę żelbetową, do której z kolei mocowane są pojedyncze stopnie.
Kolejnym krokiem jest zakotwiczenie w tej samej belce prostokątnych części stalowych – marek – do których potem przytwierdzisz podkonstrukcje stopni. Marki muszą zostać spawane z trzech celowników spiętych płaskownikami.
Zbliżasz się do końca, zostały tylko prace wykończeniowe. Pamiętaj o wyłożeniu stopni drewnianą okładziną z desek o grubości około 20 mm.
Na koniec wypełnij miejsce zaczepienia stopni ze ścianą elastycznym korkiem. Dzięki temu zlikwidujesz wrażenie drgania podczas użytkowania schodów.

Pamiętaj!

Aby schody półkowe były wytrzymałe i służyły Ci przez wiele lat, grubość pojedynczego stopnia musi wynosić przynajmniej 10 cm. Stopnie powinny być sztywne, bez wrażenia balansu i uginania się podczas chodzenia. Ponadto zadbaj o to, by stopnie nie uległy pęknięciu z powodu obciążenia – z tego względu wysięg pojedynczego stopnia po jednej stronie nie powinien przekraczać 120 cm. Z kolei podkonstrukcje stopni mogą być zrobione nie tylko z żelbetonu, ale również ze stali (to kwestia indywidualna). Pamiętaj – najważniejsze jest, by projekt był zrobiony dokładnie co do milimetra, tak samo dokładnie i estetycznie jak samo wykonanie. Z tego względu warto skorzystać z pomocy profesjonalistów. Zyskasz bowiem gwarancję, że schody półkowe będą prawdziwą ozdobą Twojego domu przez wiele długich lat.