Jaki klimatyzator do domu i mieszkania?

Niegdyś klimatyzator był przeznaczony wyłącznie do biur, luksusowych wnętrz, sklepów. Obecnie to powszechne urządzenie, które powinno znaleźć się w każdym domu czy mieszkaniu. Do wyboru mamy klimatyzatory przenośne i split. Klimatyzacja do domu pomoże nam skutecznie i bezproblemowo przetrwać dokuczliwe upały. To szczególnie ważne dla osób, które pracują w domowym biurze lub sporo czasu spędzają w mieszkaniu.

Jak dobrać klimatyzator do domu?

Klimatyzacja w domu to szereg korzyści. Przede wszystkim klimatyzator jest dużo bardziej wydajny niż zwykły wentylator. Jeżeli odpowiednio dobierzemy model do wielkości przestrzeni, zagwarantujemy sobie chłód nawet podczas największych upałów. Nowoczesne klimatyzatory posiadają bardzo precyzyjne układy regulacji temperatury, więc można dowolnie ustawiać temperaturę, która ma stale panować w pomieszczeniu.

Dzięki filtrom ochładzane powietrze jest bardziej czyste. To dlatego urządzeń klimatyzacyjnych można używać nawet chłodniejsze dni, gdy zależy nam na oczyszczeniu i nawilżeniu powietrza.

Klimatyzatory można stosować nawet w niewielkich mieszkaniach czy domach. Do wyboru mamy klimatyzatory przenośne lub klimatyzatory split. Niektóre posiadają dodatkowo wbudowany wentylator, który wspomaga chłodzenie bądź elementy grzejne, dzięki którym możliwe jest stosowanie klimatyzatora do dogrzania pomieszczeń.

Na który klimatyzator się zdecydować?

Klimatyzatory powinny wymieniać powietrze w danym pomieszczeniu co najmniej dwa razy w ciągu godziny. Warto wybierać takie modele klimatyzatorów, które posiadają szeroki zakres temperatury, a jednocześnie są tak wyskalowane, by swobodnie można było zwiększać bądź zmniejszać temperaturę o 1 stopień.

Wszystkie dostępne klimatyzatory są wyposażone w filtry powietrza, które powinny skutecznie zatrzymywać pył i kurz. Niektóre urządzenia mają również filtry z węgla aktywowanego, dzięki czemu likwidują przykre zapachy lub pochłaniacze elektrostatyczne, które zatrzymują roztocza czy dym papierosowy.

Odpowiedni klimatyzator to taki, który cicho pracuje. Należy podkreślić, że hałas nie powinien przekraczać poziomu cichej rozmowy, czyli ok. 50dB. Wybierając urządzenie dla siebie, warto zwrócić szczególną uwagę na rodzaj zastosowanej cieczy chłodzącej. Najmniej szkodliwy związek to ten oparty na propanie – R-290.

Dobrym wyborem będzie przenośna klimatyzacja, która jest tańsza. Co więcej, nie ma konieczności ingerowania w aranżacje wnętrz – klimatyzator można postawić w dowolnym miejscu lub schować, gdy nie będzie już potrzebny.